Rokmūzikas apskati

18.02.2009.

Taking Drugs to Make Music to Take Drugs To

Atsaucoties uz manas Siāmas kājas  ierosinājumu, rakstīt par mazpazīstami populārām blicēm nolēmu, ka tautai ir jāiepazīstās ar neo-pshiadēlijas spīdekļiem Spaceman 3, grupu kas ir līdzatbildīga pie otrā deviņdesmito gadu sākuma brīnuma (aiz grunge) shoegaze radīšanas.

Grupas kodolu veidoja divi neticami talanti –  speismeni Džeisons Pīrss (Jason Spaceman) un Pīters Kembers (Sonic Boom).  Abi šie vīri satikās koledžā, kur viņi par sevi uzzināju kādu intresantu faktu – viņi ir dzimuši vienā dienā (1965. gada 19. novembrī).  Šos abus neo-puņķ-hipijus intresēja viena no ietekmīgākajām mazpazīstamajām grupām Suicide, kuru tāpat kā Spaceman 3 veidoja divi neticami talantīgi mūziķi  – bez maz vai par kulta personībām kļuvušas personības – Alans Vega un Martins Revs. Nu tā zobpaštēti sarijušies hip-hopa briti nolēma, ka ir jādibina pašiem sava grupele.

1987. gadā iznāca grupas otrais  albums The Perfect Prescription (debijas albums bija samērā viduvējs un neizcēlās ar nevienu īpaši spēcīgu dziesmu), pēc kura grupai izveidojās stabila fanu bāze. Take me to the other side un Walking with Jesus ieguva ļoti lielu atsaucību no fanu, kritiķu un citu bārdainu tirliņu ar pohuj frizūrām, pohuj un citām pohuj huiņām (šīs dziesmas tiek dažreiz atskaņotas arī Džeisona Pīrsa grupas Spiritualized koncertos). Bet grupa kļuva “mega populāra” (hā!)

Pēc fantastiskā albuma (iekļauts arī Rolling Stones sarakstā “1001 albums you must hear to die”) Playing With Fire ar grupas popularitāte īpaši neauga, t.i. viņi nekļuva par indie mūzikas supergrupu (lai gan dziesma “Revolution” ieguva pirmo vietu Britu alternatīvas mūzikas čārtā). 😦 Lai gan albums, kurš noslēdzās ar fantastisko Lord Can You Hear Me, kas manuprāt ir pelnījis iekļūt gospeļmūzikas Hall of fame (Misteram Pīrsam kā zināms patīk rotaļāties ar reliģiskām lietām, tā apstiprinot viņa grupu statusu – space-rock) bija vienkārši lielisks. Gribat vēlreiz to dzirdēt- Playing With Fire ir lielisks! Bet…

Pēc Playing With Fire attiecības starp Kemberu un Pīrsu saasinājas tik ļoti, ka grupas pēdējais albums Recurring tika ierakstīts katram mūziķim atrodoties citā studijā, tātad puse albums ir Kembera materiāls, bet otra Pīrsa materiāls. Bet Spaceman 3 nāve bija sākums, kam citam – Kembers nodibināja Spectrum, bet Pīrss Spiritualized – grupu, kuru daudzi (Ausmkrēsli ieskaitot) uzskata par labāko psihadēliskā roka grupu kopš sešdesmitajiem.

Vēlos pieminēt, ka Spaceman 3, kas popularizēja daudzas aizmirstas sešdesmito gadu psihadēlijas leģendas, ieguva kaudzi ar sekotājiem. Ne velti par shoegaze celmlaužiem tiek uzskatītas tieši – My Bloody Valentine un mūsu stāsta varoņi. Vēl intresanti man liekas, tas ka dream pop monstri Galaxie 500 mēdza uzstāties speismenu ar krekliņiem. Bet kā speciāls veltījums grupai 1998. gadā iznāca tribute albums “Rocket Girl”, kur trešos speismenus bija kaverējuši tādi monstri kā Mogwai, Low un Bowery Electric.

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: