Rokmūzikas apskati

30.03.2009.

Kā Decca atraidīja bītlus

Ikviens ir dzirdējis par grupu “The Beatles”. Ja nav, tad nesaprotu, ko šis cilvēks dara lasot šo mājaslapu. Jebkurā gadījumā, kā jau jebkura tā laika grupa, pirms izdot albumu, vajadzēja noslēgt līgumu ar kādu kompāniju.

Šajā gadījumā šī kompānija bija Decca Records. 1962. gada 1. janvārī grupas četrinieks – Džons Lenons, Pols Makartnijs, Džordžs Harisons, Pīts Bests (Stāru grupa ieguva tikai gada vidū) – ieradās kompānijas studijā. Kopumā nospēlēja 15 dziesmas, tostarp, Money (That’s What I Want) un Bésame Mucho (līdz grupas labākajām dziesmām tālu, bet aptuvenu nojausmu par viņu repertuāru pirmajos gados varēja gūt). Lai gan sākotnēji tika apgalvots, ka viss esot kārtībā un viņi neredz šķēršļus līguma noslēgšanai, Decca viņus atraidīja un paziņoja, ka “ģitāras izies no modes”. Tā vietā Decca izvēlējās The Tremeloes, šīs grupas dalībnieki dzīvoja tuvāk un līdz ar to mazāk jāmaksā par ceļošanu.

Tas, ko Decca atraidīja, nešķita gana labs arī EMI. Vairākus mēnešus vēlāk viņus pamanīja EMI meitas firmas Parlophone komēdijalbumu nodaļas vadītājs Džordžs Mārtins. Mārtins vēlāk kļuva par vienu no slavenākajiem producentiem pasaulē. Bītlu skaņas aizrāva miljonus cilvēku (lai gan fanu skaitam atbilstošas dziesmas parādījās vairākus gadus pēc popularitātes sasniegšanas, tā teikt, uz parāda). Tie, kas pieņēma šo lēmumu, šķiet, to nožēloja visu mūžu. Tiesa gan, Decca nepalika bešā. Lai gan The Tremoloes izgāzās, Decca (pēc Džordža Harisona ieteikuma) pamanīja The Rolling Stones. Viens no pirmajiem šīs grupas veiksmīgajiem singliem (I Wanna Be Your Man) bija Lenona un Makartnija sarakstīts. Vēlāk bītli uztaisīja kaverversiju, ja to var tā nosaukt.

1970. gadā grupa nepagarināja līgumu ar Decca. Lai gan pēc līguma beigām Decca vēl izdeva dažus grupas albumus, firma pa daļām sabruka. ASV firmas daļa tika pārdota jau 2. pasaules kara laikā un 1962. gadā tā apvienojās ar MCA. Lielbritānijas Decca ASV savus ierakstus pārdeva ar nosaukumu “London Records”. 1973. gadā ASV beidza izmantot Decca zīmolu, tomēr 1990. gadu vidū šo zīmolu atjaunoja kā kantrīmūzikas izdevējkompāniju. Tagad Decca zīmols pieder Universal Records. Arī britu firma, jo Universal ir nopirkuši tās mātes kompāniju PolyGram. Drīz pēc šīs iegādes abas firmas tika apvienotas un beidza izdot kantrī, tā vietā dodot priekšroku klasiskajai mūzikai un ik pa laikam arī popam. Bet EMI joprojām dzīvo cepuri kuldami.

Starp citu, atvainojos par recenziju trūkumu. Latviešu nedēļa manī ir iedvesusi nelielu riebumu pret recenzijām. Šonedēļ gan solos laboties.

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: