Rokmūzikas apskati

17.06.2009.

Sufjan Stevens – Illinois (2005)

Filed under: 2000. gadi,Barokpops,Folkroks — normens @ 21:20
Tags: ,

Pēc pāris dienu pauzes arī es atgriežos eRokā, un turpināšu apskatīt Latvijā nepelnīti nezināmu mūziķu darbus. Šoreiz – Sufjena Stīvensa plati Illinois.

Reiz lieliskajam dziesminiekam Sufjenam Stīvensam radās ideja uzrkastīt pa diskam katram ASV štatam. Ļoti interesanta ideja, kura arī tiek izpildīta lieliski, un tieši tas bija galvenais iemesls, kāpēc ar viņu vēlos iepazīstināt vismaz dažus šī portāla lasītājus. Šoreiz apskatīšu otro (un pagaidām pēdējo no 50 iecerētajiem diskiem), kas radīts par godu Ilionoisai.

Albums sākas ar Concerning the UFO Sighting Near Highland, Illinois, kas ir ļoti skaista dziesma, kura galvenokārt balstīta uz klavierēm. Tā nav un nekad arī nebūs singls, tomēr albumu ievada izcili. Disks turpinās ar The Black Hawk War, or, How to Demolish an Entire Civilization and Still Feel Good About Yourself in the Morning, or, We Apologize for the Inconvenience but You’re Going to Have to Leave Now, or, ‘I Have Fought the Big Knives and Will Continue to Fight Them Until They Are Off Our Lands!. Tā ir dīvaina dziesma, kas sākas ļoti mierīgām un dīvainām skaņām, bet beidzas, kad tajā iesaistījies gandrīz viss orķestra sastāvs, tādējādi lieliski parādot, ka barakpops šeit būs dzirdams diezgan daudz. Come On! Feel the Illinoise! ir dziesma, kas sastāv no divām daļām – pirmā no tām, The World’s Columbian Exposition ir ieturēta tādā kā trīsdesmito gadu kabarē mūzikas stilā, kas šajā ierakstā ietilpst dabiski. Otrā daļa Carl Sandburg Visits Me in a Dream ir diezgan grūti raksturojama, it kā tā turpina pirmās puses iesākto skanējumu, tomēr tajā pat laikā kļūst pilnīgi savadāka. Ļoti interesanti!

Dziesma John Wayne Gacy, Jr ir kas pilnīgi savādāks, kā līdz šim ierastās dzirdētās skaņas – tā ir lēna, liriska, vienkārša un iemidzinoša, tomēr, kā jau esat manījuši, man tādas patīk, un tāpēc esmu priecīgs dzirdēt arī kaut ko šādu šajā ierakstā. Ar kompozīciju Jacksonville Stīvenss jau atkal izcili nodemonstrē, cik daudzšķautnains ir šis ieraksts – šī dziesma ir ar diezgan leilu blūza ietekmi, un tā kā arī šis žanrs man iet pie sirds, arī par Jacksonville varu teikt tikai to labāko. A Short Reprise for Mary Todd, Who Went Insane, but for Very Good Reasons (ar dziesmu nosaukumu izdomāšanu, kā redzms, Sufjenam problēmu nav) ir ļoti īsa, instrumentāla dziesma, kurā galvenokārt vienā akordā skan vijole. Tā izcili saplūst ar Decatur, or, Round of Applause for Your Stepmother!, kas kārtējo reizi ir citā stilā ieturēta – šoreiz kantrī, kur lieliski izklausās bandžo un akardeona skaņas. Patīkama noskaņa! One Last ‘Whoo-Hoo!’ for the Pullman nav grūti palaist garām – šajās sešās sekundēs turpinās pēdējo akardeona akordu veikšana un aplausi, ar ko beidzās iepriekšējais skaņdarbs. Neinu, kāpēc šī ir iekļaut kā atsevišķa dziesma, tomēr gan jau kādi apsvērumi autoram bija.

Kā devītā dziesma šajā dziesmu kompilcijā atskan Chicago – dziesma, ar kuru es iepazinu Stīvensu (trīs reizes varat minēt, kurā vietā, un esmu drošs, ka ikviens zināja, ka tas ir Radio SWH), un kura, manuprāt, ir viena no divām diska labākajām dziesmām. Kompozīciju par štata lielāko pilsētu klausaties zemāk dotajā video. Kā nākamā atskan Casimir Pulaski Day – otrais no diviem izcilākajiem skaņdarbiem ripulī. Arī par šo teikšu tikai to, ka tā ir izcili skaista, un klausaties to zemāk. Pēc šiem diviem perfektajiem veikumiem seko To the Workers of the Rock River Valley Region, I Have an Idea Concerning Your Predicament, and It Involves a Shoe String, a Lavender Garland, and Twelve Strong Women – dziesma, kura ir diezgan īsa, akustiska, un vienkārša. Personīgi man radīja Parīzes atmosfēru, to mierīgi varētu izmantot filmās par šo pilsētu.

The Man of Metropolis Steals Our Hearts ir, iespējams, pati dīvainākā un interesantākā dziesma diskā – tā sākas ar klasiskā roka labākajos paraugos ieturētām elektroniskās ģitāras un bungu skaņām, pēc tam seko mierīgā daļa, kāda ierasta albuma skaņās, un tad, vairākkārt, notiek šī pāreja. Patīkams risinājums! Prairie Fire That Wanders About atkal ir savāda dziesma, nedaudz atsaucot atmiņā otro kompozīciju. Grūti par to ko pateikt. A Conjunction of Drones Simulating the Way in Which Sufjan Stevens Has an Existential Crisis in the Great Godfrey Maze ir deviņpadsim sekundes gara skaņa, kas atgādina kaut ko no orķestra mēģinājumu procesa.

The Predatory Wasp of the Palisades Is Out to Get Us! atgriež ierasto noskaņu, kas pāris iepriekšējos skaņdarbos bija pazudusi. Tā ir vienkārša, ne ar ko neizceļās, tomēr lieliski ieplūst albumā. They Are Night Zombies!! They Are Neighbors!! They Have Come Back from the Dead!! Ahhhh! lieliski atbilst nosaukumam, tā ir interesanta, netipiska, un tiešām atgādina šausmu filmas, kurās uz galvenā varoņa pusi plūst zombiju bari, tomēr šī dziesma ir ļoti pozitīva, un šķiet, ka šie zombiji ir kaut kas labs. Let’s Hear That String Part Again, Because I Don’t Think They Heard It All the Way Out in Bushnell ir jau kārtejā dziesma, kuras garums pat nav minūte, un kurā ir tikai instrumentālais. Šoreiz tajā skan vijoles un klavieru akordi, kas visu laiku atkārtojās. Tā izcili saplūst ar In This Temple as in the Hearts of Man for Whom He Saved the Earth – jau atkal 35 sekunžu skanējumu, kas izklausās pēc vēja (nespēju noteikt, ar kādu instrumentu radīts). Lieliski!

The Seer’s Tower ir, laikam, pati lēnākā un klusākā dziesma visā platē. Kaut kas izcili piemērots siltām vasaras naktīm, kad cilvēks atrodas ārā, un skatās uz mierīgu ezeru. Vienkārši skaisti! The Tallest Man, the Broadest Shoulders, kas atkal sastāv no divām daļām, šoreiz ir tieši tas, ko vajag – tā atgriež ierasto pozitīvismu, un šķietami uzmodina klausītāju. Lūk, šoreiz šai kompozīcijai labāku vietu iedomāties nespēju! Riffs and Variations on a Single Note for Jelly Roll, Earl Hines, Louis Armstrong, Baby Dodds, and the King of Swing, to Name a Few ir 47 sekundes gara trompetes pūsšana vienkāršā, bez jebkādas īpašas secības pūsšana, tomēr arī tā te iederas perfekti. Noslēdzošais skaņdarbs ir Out of Egypt, into the Great Laugh of Mankind, and I Shake the Dirt from My Sandals as I Run – tā ir dziesma, kas ir instrumentāla, un kurā galvenā loma ir dota klavierēm, kas visā tās garumā atkārto vienu un to pašu akordu dažādos skaļumos. Tiešām jauks un patīkams veids, kā beigt šādu izcilu ierakstu!

Pirms beidzu, pateikšu to, ka Illinois ir vienkārši lielisks disks, un tas arī jāklausās kā vienots vesalums. Tajā ir pāris dziesmas, kas lieliski skanētu kā atsevišķi singli, tomēr tieši dziesmu saplūsšana ir tas, kas šeit piesaista visvairāk! Iesaku to dzirdēt ikvienam, ja viņš uzskata, ka ir mūzikas mīļotājs! Sufjena veikums ir tā vērts!

Dodu albumam 9 zvaigznes no 10.

pilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnstukšs

Advertisements

11 komentāri »

 1. Jācitē kāds vīrs: “Negribās jau lieki pisties, bet vai tev, Kūtrēn, visas grupas neliekas izcilas un klausīšanās vērtas?” 😀

  Komentārs by unknown — 17.06.2009. @ 22:00

 2. Nē, tomēr tā var šķist, jo šeit līdz šim esmu apskartījis (lielākoties), kā arī plānoju apskatīt tikai to, kas man pašam patīk. Turklāt – ne man vienam šis albums liekas izcils, to rakstījuši daudzi apskatnieki!

  Komentārs by Mikijs Džeimss — 17.06.2009. @ 22:16

 3. Psiha ideja, tam Sulfjanam. 😀
  Lai gan Stīvensa kungs indī-pindī aprindās tiek uzskatīts par neatkarīgās mūzikas Krisu Mārtinu, tomēr ne sūda no viņa neesmu klausījies. Tādēļ neesmu kompetents uzdirst Šmucānam, par viņa aukstspēlīgo gaumi. 😀

  Komentārs by Ausmkrēslis Rūdolfs — 17.06.2009. @ 22:27

 4. Oho, zinu kaut ko tādu, ko neesi klausījies! 😮 Esmu šokā! 😀 Bet šito iesaku, vismaz man ļoti patīk! 🙂

  Komentārs by Mikijs Džeimss — 17.06.2009. @ 23:32

 5. Ō 9 zvaigznes, kāds brīnums! 😮
  Norecenzē skrīmiķa Brokensaid vai Akado šitu, lai kaut kur pavīdētu arī 1 vai 2 zvaigznes.

  Komentārs by gribu_hujeet — 17.06.2009. @ 23:55

 6. Man bija, ja nemaldos, 3 par Eiroviziju.

  Komentārs by Mikijs Džeimss — 18.06.2009. @ 00:44

 7. 3 zvaigznes vēl ir žēlīgs vērtējums. 😉

  Komentārs by gribu_hujeet — 18.06.2009. @ 11:59

 8. […] ne sliktākā manis piedāvātā dziesma šodien ir lieliskais Sufjana Stīvensa singls no albuma Illinois. Lai gan Stīvenss ir izcils mūziķis, šī ir viņa līdz šim augstākā muzikālā virsotne, […]

  Pingback by Radio SWH Saulrieta dziesmas 2009., mana izvēle « Rokmūzikas apskati — 27.08.2009. @ 23:57

 9. Atvaino, bet kāda gan šim apskatam jēga? Un tieši jēgu es labprāt būtu šeit redzējis, jo šis albums ir vienkārši neatkārtojams. Tas nav vairs tā sauktā mūzika, bet gan māksla.
  Tu rakstīji, “Dziesma John Wayne Gacy, Jr ir kas pilnīgi savādāks, kā līdz šim ierastās dzirdētās skaņas – tā ir lēna, liriska, vienkārša un iemidzinoša..” Dziesma nepavisam nav vienkārša, būtu jauki, ja vairāk tiktu papētīts dziesmu un albuma backgrounds. John Wayne Gacy amerikāņiem ir smaga tēma, un tā patiešām ir liela drosme no Sufjan Stevens puses vispār ko tādu kustināt, vēl jo vairāk, interpretēt to visu atšķirīgi no vispārpieņemtajām sabiedrības normām, nevis “kačāt jau novalkātas idejas”. Var redzēt, ka viņš patiešām ir gribējis, lai albums parāda Ilionoisu no visām pusēm. Manuprāt tas ir sasodīti labi izdevies.
  Nu jā, un vēl daudz ko varētu teikt, taču rakstīt tev sanāk, pietrūkst mazliet (nu labi, daudz) jēgas tekstā.

  Komentārs by Lomiks — 02.05.2010. @ 18:20

 10. Paldies par vērtējumu, piekrītu, ka tas, ko tur biju saraksījis ir visai vāji. Ceru, ka tagadējie raksti Tev patīk labāk, jo to kvalitāte ir manāmi uzlabojusies!

  Komentārs by normens — 03.05.2010. @ 22:14

 11. Es pilnībā piekrītu par to kvalitāti, ir manāmi interesantāk un fakti arī. Pilnīgi.. jauki. Bet nu visiem jau nevar izpatikt, un, tici man, tu to arī negribi darīt. Kas mani piesaista mūzikā, tā ir ideoloģiskā puse un pēc tam es interesējos par pārējiem nieciņiem, mūziķu iecerēm, intrigām utt, tāpēc man laikam tu joprojām nespēj izpatikt. Kaut gan.. par cik es jau tā esmu diezgan aizgrābts ar to Revolūcijas lietu, man tiešām, tiešām patika raksts par SWH. Un.. c’mon.. Rutulis? ;D

  Komentārs by Lomiks — 03.05.2010. @ 23:22


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: