Rokmūzikas apskati

06.09.2009.

Arctic Monkeys – Humbug (2009)

Filed under: 2000. gadi,Alternatīvais roks,Indīroks — normens @ 19:22
Tags: ,

Pēc atkāpes no jaunu disku apskates, nu atkal ķeros pie tās, šoreiz recenzējot svaigāko Arctic Monkeys ierakstu.

Lai gan albums iznāca jau 24. augustā, diemžēl vien tagad ķeros pie tā recenzēšanas. Uzskatu, ka Arctic Monkeys ir šīs desmitgades svarīgākā rokgrupa, gluži kā Beatles šesdesmitajos, Led Zeppelin septiņdesmitajos un Queen astoņdesmitajos. Vien iepriekšējā desmitgadē šādu izteiktu līderu nebija (Nirvana?), bet tas nemazina Pērtiķu fenomenu – viņi ir šī brīža labākā grupa pasaulē. Ar šādām cerībām arī sagaidīju pēdējo Radio SWH Lielā vakara nedēļas albumu…

Disks sākas ar diezgan smago un depresīvo My Propeller, kas ir diezgan negaidīts piedāvājums – gaidīju ko savādāku, tomēr neesmu vīlies. Man ļoti patīk tas, cik izteikti dzirdams katrs no instrumentiem panta daļā. Dziesmas otrajā pusē gan sāk atskaēt kas ierastāks, un arī pierastāks ,atgādinot, ka tie tiešām ir AM. Plate turpinās ar tikpat tumšo un depresīvo Crying Lightning, kas arī bija pirmais albuma singls. Dziesma pati par sevi ir spēcīga, tomēr ne pati labākā, tāpēc šī izvēle nedaudz pārsteidz. Patīkami, ka jau pēc divām dziesmām ir skaidrs – Humbug skanējums atšķirās no iepriekšējiem ierakstiem, un tie nav tukši vārdi. Tomēr ja man šķita, ka jau pirmās divas kompozīcijas bija tumšas un agresīvas, tad Dangerous Animals pārsteidz, kļūstot par, iespējams, labāko plates vizītkarti. Esmu patīkami pārsteigts, ka uz skaņdarba beigām tas kļūs vēl tumšāks, tādējādi lieliski noslēdzot pirmo plates daļu!

Un tā arī ir – pēc pavisam tumšā gabala seko jau daudz pieradinātākais Secret Door. Lai gan pēc tā ievada šķiet, ka tagad skanēs kas pavisam viegls, tā nav – šo skaņdarbu drīzāk varētu nodēvēt par skarbākām atskaņām par Aleksa Tērnera blakusprojektu Last Shadow Puppets. Nedaudz skarbāka dziesma ir sekojošā Potion Approaching, kas atkal diezgan daudz spēlējas ar ritmiem un tempiem, tādējādi atgādinot pirmā albuma ierastās skaņas, tikai daudz depresīvākā manierē. Kā jau katrā AM ierakstā ierasts, ir jābūt arī pa kādai lēnākai dziesmai. Šoreiz pirmā no tām ir Fire And The Thud, kas ieturēta blicei netipiskā blūza noskaņā (vien pašās beigās kļūstot manāmi smagāka), un tas arī ir vienīgais, ar ko dziesma izceļās – citādi tā ir tāda… nekāda. Daudz piesaistošāka ir kompozīcija Cornerstone – pirmā tiešām melodiskā un lēnā dziesma albumā. Varbūt kopējā konceptā tā šeit neiederas tik labi, kā gaidīts, tomēr bez šādiem akcentiem (turklāt, ļoti kvalitatīviem) disks būtu diezgan vienveidīgs. Šķiet, skaistākā dziesma diskā.

Toties Dance Little Liar kopējā bildē jau atkal der kā uzliets – ļoti dīvaina, samērā nesaprotama un tiešām interesatna kompozīcija. Šķiet, visšizofrēniskākā dziesma diskā – vismaz man tāda likās. Sekojošā Pretty Visitors atkal ir neticami agresīva un spēcīga dziesma – gluži kā lielie hiti no pirmā albuma, piemēram, I Bet You Look Good On The Dancefloor. Vismaz tā šķiet dziesmas sākumā, jo tās otrā daļa atkal ir ar ļoti savādu ritmu, ļoti tumša. Plate noslēdzas ar The Jeweller’s Hands, vēl vienu palēnu un diezgan mierīgu dziesmu, tomēr to visā tās garumā tāpat pavad dīvaini ritmi, kas iepriekš nav dzirdēti. Patīkams nobeigums, kas ir kā kopsavilkums tikko dzirdētajam.

Humbug ir spēcīgs albums, kurā ir dzirdams ļoti daudz kas jauns. Jā, tas nav vienā līmenī ar Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not, tomēr tajā līmenī atgriesties ir prkatiski neiespējami. Un tas arī nav nepieciešams – AM kļuvuši savādāki, skarbāki. Un mēs taču gaidījām no viņiem ko citu, vai ne?

Dodu albumam 8,5 zvaigznes no 10.

pilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspilnspusetukšs

1 komentārs »

  1. Ieintriģēji, līdz šim man jamie drusku par pliekanu likās. Tūlīt iečekošu!

    Komentārs by darklight — 06.09.2009. @ 21:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: