Rokmūzikas apskati

02.10.2009.

Kas ir shitgaze jeb noisroka N’Sync pret vampīriem?

Filed under: Muzikālie jaunumi — Ausmkrēslis Rūdolfs @ 16:00

Reiz deviņdesmito gadu sākumā vai vidū pasauli pāršalca tā saucamais boibendu vilnis. Šis vilnis aizgāja tik tālu, ka Sonic Youth izjuka un Tarstons Mūrs izveidoja grupu N’Sync, vēlāk gan Tarstons sevi klonēja un uz Sonic Youth aizsūtīja savu klonu Džastinu Timberlaiku. Tagad ir 2009. gads un vis sākās no gala…

Kādēļ šāds bezsakarīgs ievads? Protams atbildes kā vienmēr ir divas, viena no tām skan tā, ka loģika nav mana stiprā puse, bet otrā ir tāda, ka šo N’Sync izveidoto noizrokpopša novirzienu, mūsdienās veiksmīgi nes pāris grupas, kuras muzikālie snobi dēvē par shitgaze karognešiem jeb sūdos blenzējiem. Kādēļ tāds nosaukums? Vis sākās ar to, ka grupas Psychadelic Horseshit apgalvoja, ka viņu grupa nespēlē šūgeizu, ko viņš klausās, bet šitgeizu. Tā šis nosaukums izplatījās un guva plašu resonansi. Tagad, lai tautai rastos kaut kāds ieskats šajā apskatīšu reālākās šī žanra grupas.

Times New Viking.

Times New Viking kopā ar jau minētajiem Psychadelic Horseshit tiek saukti par shitgaze pamatlicējiem. Grupa kā visas  šī  žanrā pārstāves izceļās ar ļoti skaļām un ļoti lipīgām popdziesmām, bet atšķirībā no līdzīgām grupām TNV nebaidās izmantot sintezatorus. Rezultātā sanāk tādi ģeniāli skaņdarbi kā Teenage Lust, kas ir īss dinamisks un līdzi kliedzams skaņdarbs. Jāatgādina, ka arī šogad grupa mūs pārsteidza ar albumu Born Again Revisited, kura pirmais singls No Time, No Hope ir tiešām spēcīgs sūdos blenzēju darbs.

No Age.

No Age ir iemīļotākā kritiķu shitgaze grupa, lai gan klausoties grupas mūziku pirmo reizi, man likās, ka viņi ir krietni pārvērtēti. Tomēr vēlāk arī es sāku iemīlēt mīlīgos hārdkõrnoizpopa dziesmekļus. Grupas otrajā albumā ir iekļauti tādi grāvēji kā Eraser, Teen Creeps un Ripped Knees, ko var uzskatīt par albuma balādi. 😀

Vivian Girls.

Vivian Girls atšķirībā no divām iepriekšējām grupām, man patiešām patīk. Uzskatu, ka grupas debijas albums Vivian Girls ir ļoti labs, un divas tā dziesmas Where Do You Run To un All The Time ir ģeniālas. Diemžēl grupas otro albumu, tā arī neesmu paspējis noklausīties. Bet varu derēt, ka tas ir tik pat labs kā šī švītšitgeizpopa trio debijas ripulis.

Japandroids.

Japandroids tautas enciklopēdijā netiek pieskaitīti pie šitgeiz pārstāvjiem, bet grupas noiziskais skanējums ar lipīgajām melodijām, viņus ieceļ sūdos blenžu kategorijā. Duets šobrīd ir izdevis tikai vienu albumu, kur bez 8 labām dziesmām ir iekļāvusies viena no manām 2009. gada favorītdziesmām Young Heart Sparks Fire, kas piemēram, ja to būtu izdevuši The Killers, tad šī dziesma noteikti gozētos pa visiem pasaules topiem, un šīs dziesmas videoklipu MTV rādītu miljons reižu dienā.

Wavves.

Šo Kalifornijas duetu jau es reiz pieminēju tīri simboliski. Atzīšos, ka mana sajūsma par Veiviju nav noplakusi, un dziesmas So Bored, No Hope Kids, kā arī visi eposi par dēmoniem, gotiem, meitenēm un sauli ir kļuvušas tikai vērtīgākas. Turklāt intresants ir arī grupas līderis Nātans Viljamss, kas atcēla visu Wavves Eiropas koncertūri, jo kā atklājās viņš ir atkarīgs no alkohola un viņam steidzami ir jāārstējās.

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: