Rokmūzikas apskati

28.12.2009.

Saetia – A Retrospective (2001)

Filed under: 1990. gadi,2000. gadi,Skrīmo — Gots de Hujē @ 15:53
Tags: ,

Laiks pacelt eRoku jaunā līmenī. Līdz šim esam apskatījuši tikai visādus indie wannabe intelektuāļus un pilnīgi nevienam nezināmus drone/noise mūziķus, kurus slavē tikai tādas alternatīvās organizācijas kā pitchfork.com. Daudz esam apskatījuši arī dažādus Grēviņa mīluļus un čārtu grāvējus. Godīgi sakot, vienīgā patiešām izcilā grupa, kas apskatīta eRokā, ir Double Faced Eels. Ir pienācis laiks to mainīt! Tāpēc es jūs iepazīstinu ar 90.gadu lieliskākās grupas Saetia šīs desmitgades lieliskāko albumu A Retrospective.

Saetia (fonētiski tas izklausītos kā Seiša) pastāvēja ļoti īsu brīdi – no 1997. gada līdz 1999. gadam. Šajā laika posmā toni pasaules mūzikas ķēķī noteica Eminems, Britnija Spīrsa un citi mūsdienu mocarti, taču Ņujorkas pagrīdē norisinājās savādas muzikālas reakcijas. Post-hardkōrs, math roks, graindkors, drūmais panks un vēl bērna autiņos esošais emo sakusa, sašķīda un saplūda kopā, un, sasniedzot kulmināciju, dzima Saetia. Ar vokālista Billija Vernera spiedzīgi spiedzošajiem spiedzieniem un emocionāli nervozo tekstu deklamēšanu, variējošām ģitārām, kuras liktu paklanīties pat Anal Cunt un tādiem matemātiķiem kā Slint, un tradīcijām, kuras deviņdesmitajos izkopuši Seišas priekšteči Fugazi un Drive Like Jehu, tika radīti 17 brīnumaini skaņdarbi. Tieši tik daudz Ņujorkas screamo pionieri paspēja sadarīt 2 gadu laikā, un visa viņu diskogrāfija ir arī iekļauta Saetia pēcnāves apkopojumā A Retrospective.

Diemžēl A Retrospective nav sastādīts kā kopīgs veselums, dziesmu secībai nav pilnīgas nekādas nozīmes, un tas nav nekāds brīnums, jo albums tika izlaists pēc Saetia izjukšanas. Iespējams, nerūdītai ausij 70 minūšu garš un haotiskām skaņām bagāts darbs varētu likties pārāk garš un neizturams, taču tas nemazina dziesmu kvalitāti. Saetia savos darbos ir noslēpusi daudzas pērles – trokšņainas un līdz pat nelabumam agresīvas ģitāru saspēles, kas sekundes laikā var pārtapt mierīgā un melodiskā idillē. Instrumentāla harmonija pārtop pilnīgā disharmonijā, Vernera nenormālā un neizkopti mežonīgā kliegšanas tehnika pretstatā mieram, klusumam. To visu varētu salīdzināt ar īsti nelīdzsvarotu cilvēku, kura emocijas mainās ik uz sekundi. Protams, kā jau emo puišiem pienākas, dziesmu teksti vēsta par sāpēm, neveiksmīgām attiecībām un neiederēšanos ierastajā pasaules kārtībā. Taču par laimi šie ņujorkieši to visu atstāj savā mūzikā, nemēģinot savus sirdsēstus pārnest uz pretīgām frizūrām un sagraizītām rokām. Saetia, manuprāt, lieliski parāda to, cik šķībi ir aizgājusi mūsdienu sabiedrība ar visādiem My Chemical Romance  un Panic! at the Disco. Emo puisis tagad ir gejs ar šķipsnu pār pieri un iespīlētām biksēm, lai gan īstenībā viņam vajadzētu būt patiesam seišeniekam.

20. gadsimta sākumā eksistēja tāds glezniecības stils kā fovisms. Cilvēki sākumā to sauca par kroplību, bieži vien to nesaprata un brīnijās, jo tas bija kaut kas neredzēts. Fovisms, tāpat kā Saetia, ātri izmira, jo pēc tam modē nāca visādi meinstrīmie spļāvieni un pleķi uz audekla. Taču fovisma iedibinātāja Anrī Matisa glezna Zaļā Līnija palika iegrāmatota mākslas vēsturē, un arī Saetia skaņdarbiem būs vērtība, laikam ejot.

Atzīmi nelikšu, jo  Bēthovenu arī neviens nevērtē, vot tā.

3 komentāri »

  1. THERE IS NO HAPPY HERE. 😦

    Komentārs by Ausmkrēslis Rūdolfs — 28.12.2009. @ 16:18

  2. jebal:o viens no labākajiem eroka rakstiem ibio

    Komentārs by S_S — 28.12.2009. @ 19:59

  3. beidzot recenzija, kas liekas sakarīga no tavas puses. ;Dhumors tur kur vajag un pats apskats arī lasāms.

    Komentārs by cilvēks — 28.12.2009. @ 23:19


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: