Rokmūzikas apskati

11.01.2010.

Emo pirmsākumi: Kad frizūrām vēl nebija nozīme…

Mūsdienās, izdzirdot vārdu emo, cilvēki mēdz saviebties vai nicinājumā spļaudīties. Tas nav nekāds brīnums, jo šodienas emo visiem asociējas ar stūros tupošiem netīriem bērniem, kuru seju kreiso daļu pārklāj melna šķipsna. Depresija, Panic at the Disco, muļķīgas vēnu griešanas, Panic at the Disco, saraudātas acis, Panic at the Disco, norobežošanās no apkārtējās sabiedrības, jo tie pārējie ir slikti, Panic at the Disco – tā varētu īsumā raksturot vienu varen emocionālu mūsdienu bērnu. Taču kādreiz, tālajos 80. un 90. gados, emo vēl bija kaut kas svaigs un jauns, turklāt tas tīri labi iztika bez sevis ievainošanas.

Gudri vīri stāsta, ka mūsdienu emo saknes meklējamas agrīnajā hārdkorā, kas dzima un attīstījās 70. gadu beigās un 80. gadu sākumā. Par emo vectētiņu varētu saukt Vašingtonas apvienību Minor Threat, kuru arī mūsdienu melnīši sauc par leģendu, lai gan, visticamāk, nekad mūžā nav dzirdējuši nevienu sekundi no viņu darbiem. Tolaik vēl nevienam nenāca prātā doma par My Chemical Romance raudām, taču jāatzīst, ka jau minētie Minor Threat un citi hardcore panki, piemēram, Black Flag vai Bad Brains, ielika sēklu emo stādiņam.

Vectētiņam hārdkoram dzima daudzi bērni – ražīgajos astoņdesmitajos saules gaismu ieraudzīja post-hardcore, metalcore, visādi citi kōri un kas tik vēl ne. Viens no bērniem bija asaru pilns, tāpēc tam deva dīvainu palamu – emocionālais hārdkors jeb agrīnais emocore. Tam vēl piemita tētuka bargums un brutalitāte, panku ģitāras un skarbi vokāli, taču jau nedaudz bija iesējies melodiskums un ekspresīvi dziesmu teksti. Šeit gribētu pieminēt grupas Rites of Spring un Embrace. Abas pastāvēja pavisam īsu brīdi (acīmredzot emocionalitāte saīsina dzīves ilgumu) 80. gadu vidū, un nereti tām piedēvē pirmo emo grupu titulu, lai gan tas, manuprāt, būtu pārāk skaļi teikts – līdzība ar pankiem vēl ir pārāk uzskatāma. Piedāvāju jums Rites of Spring skaņdarbu For Want Of, kurš jau vairāk sliecas uz emo un posthārdkoru.

Bet tad, mijoties 8o. un 90. gadiem, divas Rietumkrasta grupas nolēma beigt mocīties ar haotiskām ģitārām, satrauktu kliegšanu jeb, īsāk sakot, mest visu pancisko pie malas un darboties ar tīru emo. Kamēr citur attīstījās emo brālis post-hardocre Fugazi un Drive Like Jehu izskatā, Sietlā radās grupa Sunny Day Real Estate, bet vairāk uz dienvidiem saulainajā Sanfrancisko – trio Jawbreaker. Abas grupas apvienoja no iepriekšējām paaudzēm pārņemto muzikālo smagumu un melodiskumu, kurš piesaistīja cilvēkus ar neizdresētu ausi. Protams, neaizmirsīsim arī no mūziķu samocītajām dvēselēm izgrūstu emocionalitāti, kas šoreiz iemiesojās ne tikai tekstos, bet arī grupu vokālistu balsīs, kas pēc tam arī kļuva par vienu no emo firmas zīmēm. Lūdzu, spilgts emo tīrradnis atrodams Sunny Day Real Estate 1994. gada albumā Diary:

Lai arī šie puiši neapšaubāmi dēvējami par emo, par laimi, viņu sejās un matos vēl nevar ieraudzīt to zarazu, kas emo piemeklējusi mūsdienās. Kas gan ir aizgājis šķībi šo gadu laikā? Emo auga vēl vairākus gadus, taču nevienam vēl nenāca prātā pāršķelt pulsējošās vēnas. Popularitāti emo puiši beidzot sasniedza 2002. gadā, kad Jimmy Eat World guva lielus panākumus ar savu hitu The Middle. Tad arī, šķiet, viss aizgāja – depresija, Panic at the Disco, melnas šķipsnas, Panic at the Disco, saraudātas acis, Panic at the Disco. Eh, diezgan kaitinoši. Šodien emo pat ir iespiedies popsīgās disneja ģimenītēs jeb Metro Station un reperos jeb Albukerkes šausmoņos Brokencyde. Ir pienākuši laiki, kad My Chemical Romance džeki vēsta pasaulei, ka emo ir mēsls (un tagad tas patiešām tāds ir), un deklamē, ka viņi tādi nav. Vai par to jūtīgie vīri 80. gados cīnījās?

Emo ir emo, taču ieskatu mūzikas vecumos noslēgsim uz Jawbreaker dziesmas Accident Prone viļņa. Turiet jūtas pie sevis!

Advertisements

1 komentārs »

  1. cik stulbi……..

    Komentārs by laura — 21.01.2012. @ 10:12


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: