Rokmūzikas apskati

17.01.2010.

Pavement – Crooked Rain, Crooked Rain (1994)

Filed under: 1990. gadi,Indīroks — Ausmkrēslis Rūdolfs @ 20:48
Tags: ,

Jauns gads ir jāsāk ar apņemšanos. Šogad es esmu nolēmis apskatīt visus šī Stoktonas kolektīva albumus, jo tomēr grupas ietekme uz mūsdienu mūziku ir šausminoši milzīga un tūre pa visu pasauli šogad pēc 11 gadu pārtraukuma ir vēl šausminošāki milzīgāka.

1994. gads grupai, kuras debijas albums tika manuprāt pelnīti komerciāli ignorēts, lai gan tas bija absolūti ģenials, tomēr albums, kas ir ierakstīts veca narkomāna Gerija Janga garāžas studijā par nieka 800 dolāriem nevar gūt augstu popularitātes dušu no meinstrīmotās alternatīvā roka paaudzes, bija veiksmīgs. Komerciālie panākumi (albums pat kādu nedēļu ASV alternatīvā roka topā apsteidza Nine Inch Nails un Moriseja darbus), grupas bijušā bundzinieka Gerija Janga dziesmas Plantman parādīšanās Bīvisā un Pakaļgalvī (dziesmas video obligāti skatīt zem šīs rindkopas) un grupas piedalīšanās Lūlapalūzas tūrē pa visu ASV (par konfliktu starp citu Lūlapalūzas dalibnieci grupu The Smashing Pumpkins lasīt nākamajā rindkopā) bija likumsakarīgs iznākums grupas fantastiskumam un absolūtajai unikalitātei, kas pavirši klausoties tik unikāla nemaz nešķiet.

Platē pavisam kopā ir 12 himnas. Par tām visām var teikt tikai to labāko, varbūt tikai Skota Kānberga Hit The Plane Down krīt ārā no elpu aizraujošā superhitu koncepta, bet Skots šo faktu kompensēja vēlāk sarakstot Kennel District un Date With Ikea, kuras manuprāt ir nākamo divu plašu augstākās virsotnes. Albums sākas ar Silent Kit. Lieliska dziesma. Turpinās ar lielisko Elevate Me Later un iedzen visus maigā melanholijas vilnī ar Stop Breathin’, kas ir viena no plates dziesmām kura kāpj pāri visām normām un ir necilvēcīgi apbrīnojama. Cut Your Hair ir peivmenta atpazīstamākā dziesma un manuprāt tas ir pilnīgi pelnīti. Perfekta popdziesma par tādām grupām kā Green Day, kuru frizūras ir svarīgākas nekā radītā mūzika. Newark Wilder. Spoži. Unfair. Pārsteidžosi apbrīnojami. Gold Soundz ir mans plates favorīts gan vizuāli, gan audiāli. Manuprāt, ik viens kurš ir noklausījies šo dziesmu sāk domāt par tās tekst. Jūsu pūles ir veltas, jo Malkmus visticamāk ar šo dziesmu gribēja pateikt apaļu neko. 5-4=Unity spēlējās ar frīdžeza elementiem, bet tas ir sīkums salīdzinot ar kantrī grāvēju Range Life, kas seko pēc tam. Dziesmas liriskais trumpis un iespējams visas plates trumpis ir uzbrauciens tobrīdējiem alternatīvā roka milžiem The Smashing Pumpkins un The Stone Temple Pilots (out on tour with the smashing pumpkins/nature kids, i/they don’t have no function/i don’t understand what they mean/and i could really give a fuck./the stone temple pilots,/they’re elegant bachelors/they’re foxy to me are they foxy to you?/i will agree theY DESERVE absolutely nothing/nothing more than me) Protams, pēc šāda izgājiena tobrīd vēl matainais plikpauris Billijs bija šokā un reiz pat Nastarnovičam nācās lidostā saņemt lamu vārdu dušu no Korgana. Sekojošais Heaven Is A Truck ir melanholisks skaņdarbs. Par Hit The Plane Down es jau runāju senāk, bet to neviens neatcerās, jo viss netik labais ir jāmēģina aizmirst. Noslēdzošais Filmore Jive ir Malkmusa plūdiens vairāk improvizētā muzikālajā virzienā, kas grupu raksturos vēlinajos albumos. Starp citu dziesma noslēdzas ar vārdiem Pull Out Their Plugs and they snort up their drugs. Kā var neuznākt vēlme noklausīties albumu, kas noslēdzas ar šadiem vārdiem?

Albums ir absolūti perfekts, ģeniāls un nevainojams. Uzskatu, ka tas ir pelnījis tikai vienu atzīmi un zemāka atzīme tam būtu uzskatāma par absolūtu ņirgāšanos. Šajā gadījumā nestrādā teiciens katram savs. Pavement var nepatikt, viņi var riebties, viņus var saukt par The Fall kopētājiem vai arī par sūdīgu Bombay Bicycle Club (turklāt viņu dziesmas neskan pa Radio SWH), bet nedrīkst viņus nenovērtēt. Varbūt es būšu baigais pesimists, bet ja Pavement nebūtu izdevuši Crooked Rain, Crooked Rain, tad par tādu seriālu kā O.C. mēs nekad nebūtu uzzinājuši un Death Cab For Cutie nebūtu izveidojušies, un Markus Riva nevarētu stāsīt Latvijas Mūzikas Kanālā par Animal Collective, Telepathe un citām indie hreņām.

P.S. Ja tu neesi noklausījies šo albumu, tava kompetence indie vērtēšanā ir apšaubāma.

P.P.S. Tagu indīroks es šoreiz liku ar milzīgu lepnumu par grupu. 🙂

Albumam lieku 10 zvaigznes no 10.

Piecu vīru piedzīvojumi ķerot vistu.

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: