Rokmūzikas apskati

11.04.2010.

David Byrne & Fatboy Slim – Here Lies Love (2010)

Filed under: 2010. gadi,Disko,Pops — Gots de Hujē @ 13:33
Tags: , , ,

Vai kāds zina jauko stāstu par ekstravangtās Filipīnu pirmās lēdijas Imeldas Markosas dzīvi, kurā ietilpst tādas interesantas lietas kā 3000 kurpju pāru un 1000 rokassomiņu kolekcija un disko ballītes ar ārvalstu diplomātiem un politiķiem? Ja vēl nē, tad britu dīdžeja Fatboy Slim un amerikāņu Talking Heads tēva Deivida Bērna kopdarbs Here Lies Love jūs iepazīstinās ar sīkākajām Markosas kundzes biogrāfijas detaļām.

Ko tad kopīgi var paveikt skotu izcelsmes ņūveiveris Bērns un 90. gadu deju mūzikas guru Normens Kuks? Pie Here Lies Love kungi ķērušies klāt jau 2005. gadā, un pēc 5 gadu darba dienasgaismu beidzot ieraudzījis dubult/konceptalbums ar 22 kompozīcijām. Un tas viss sasaistīts vienotā stāstījumā par jau minēto Imeldu Markosu. Tieši šis koncepts iet pa priekšu Here Lies Love mūzikai un pat abu muzikālo dižgaru vārdiem. Proti, vāuv, tas taču ir ne tikai albums ar kopīgu tēmu vai vismaz kaut cik vienojošu vadlīniju, bet gandrīz vai skanoša grāmata! Kā stāsta avoti, tieši 57 gadus vecais Deivids Bērns ir īpaši piestrādājis pie albuma struktūras un uzbūves. Dubultalbums sakārtots četrās ainās, hronoloģiski sekojot filipīniešu “Dzelzs tauriņa” dzīves gaitām. Daļas attiecīgi ir veltītas Markosas bērnībai, viņas un viņas vīra Ferdinanda Markosa, Filipīnu prezidenta, varas un ziedu gadiem, kā arī dzīves skumjākajai daļai, kad Imeldas brīniškīgā dzīve piedzīvo pagrimumu. Protams, nedrīkst aizmirst pieminēt arī Here Lies Love prologu šogad tik ļoti aktuālās Florences Velšas izpildījumā. Albums kā kopums atstāj labu iespaidu jau pirms tā noklausīšanās (ja ir vēlēšanās iepazīties ar Here Lies Love scenāriju, to var izlasīt šeit). Bet vai tas patiešām ir tikpat daudzsološs, kā tā koncepts?

Jāatzīst, ka pašas dziesmas nav gluži tik aizraujošas kā Here Lies Love uzbūve.  Protams, tās ir pat ļoti piemērotas kopējai ainai un arī Markosas dzīves disko noskaņas radīšanai, taču būšu atklāts – pusotra stunda šādas mūzikas tomēr ir krietni par daudz. Lai arī visas 22 kompozīcijas ir vieglas, bezrūpīgas un gaisīgas, uzmanība sāk pazust jau pēc pirmā diska noklausīšanās. Šī iemesla dēļ Here Lies Love noteikti nav piemērots automašīnas vadīšanai vienatnē vai ikdienas krosiņam. Vējīgie disko un latīņamerikāņu ritmi būs lieliska fona mūzika nelielai ballītei, kur primārais būs sarunas un čillauts, nevis dzer-līdz-vem un logu dauzīšana. Daža laba dziesma 70. un 80. gadu deju mūzkas stilā varētu arī jūs pierunāt nedaudz izlocīt kājas, taču kopumā Here Lies Love ir rāms un mierīgs ieraksts. Visu plūstoši vēl nogludina daudzie sieviešu vokāli, kas, lai arī dažādu balsu izpildīti, ir uzkrītoši līdzīgi, līdz ar to albums paiet vienā skanējuma nokrāsā. Vienīgie dziedošie vīrieši ir amerikāņu kantrī dziesminieks Stīvs Ērls, kurš, piedaloties dziesmā A Perfect Hand, albumam piedod košu un raupjāku ķiršu ogu, savukārt pats Here Lies Love autors Deivids Bērns gan pamatīgi aizmērķējis garām, jo noslēdzošajā daļā viņa balss varētu arī nebūt. Turklāt Talking Heads dibinātājs 80. gadu kontekstā dzied tādas antiamerikāniskas frāzes kā Americans are listening to 50 cent, kas laikam jau Markosas dzīvestāstā ieņem īpaši būtisku lomu (khe khe khe). Nekas, kurš gan nekļūdītos tik garā albumā…

Here Lies Love ir diezgan iespaidīgs darbs. Normens Kuks kārtējo reizi pierāda savu nedaudz jau noputējušo talantu, izkrāsojot visas albuma kompozīcijas patiešām interesantos retro bītos, savukārt Deivida Bērna lauciņā esošo Imeldas Markosas atainojumu būtu grūti nosaukt par neizdevušos. Lai arī Here Lies Love nav nekāds šedevrs un īpaši unikāls gadījums, kurā nebūtu vājuma pazīmju un kļūdu, vasarīgo Filipīnu klimatu tas pavisam noteikti ienesīs jūsu mūzikas atskaņotājos.

8/10

P.S. Albumā tā arī ne reizi netika pieminēta Imeldas Markosas lielā kurpju kolekcija.

Atstāt komentāru »

Vēl nav komentāru.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: