Rokmūzikas apskati

16.04.2010.

Rudmataino sieviešu burvība

Reiz mans arābu kapličas koļega veidoja savu subjektīvo skaistmeiteņu topu. Tā kā man ir fetišs uz rudmatēm un endorfīnu pieplūdums orgānos ir jūtams izjūtot sarkano pigmentu uz savas kausli kūstošās ādas, nolēmu izveidot totāli spēcīgu alternatīvu Gota de Hujē astoņdesmitajos veidotajam čārtam. Apkopojot pēdējā laikā iznākašo rudmataino mūzikanšu albumus vienā rakstā.

Šajā rindkopā es gribēju sīki un smalki aprakstīt sava fetiša vēsturi, bet varat man pateikties un saukt par Jēzus dēlu šoreiz tas nenotiks un uzreiz ķersimies vērsenēm pie radzēm.

KATE NASH – MY BEST FRIEND IS YOU (2010)

Londonas rudmate 2007. gadā uz valdošās Regīnas un Lilijas sērgas izlīda no nekurienes (teiksim, ka no maispeisa) un milzīgumā straujumā sāka  iegūt milzīgus komerciālus panākumus. Klaviergrāvējs Foundations kļūst par numur 2 grāvēju Lielbritānija, bet albums Made Of Bricks sasniedz platīna statusu no pārdotajām albuma kopijām.

Runājot par jauno albumu My Best Friend Is You, lai gan tas jau šobrīd ir saņēmis vairākus skepses pilnus vērtējumus no ārzemju viedajiem mūzikas kritiķiem, manuprāt, tas ir paliels muzikālais solis uz priekšu. Ja Keitas debijnieks  izklausījās kā mēslaina atbilde Lilijas Allenas panākumu vilnim, tad šoreiz Keita izklausās jau pēc nobriedušas popmākslinieces. Plate ir pilna ar meiteņu pankroka (riot grrrl) enerģiju sajaukumā ar bagātīgiem sešdesmito gadu meiteņu popmūzikas aranžējuma paraugiem. Un tas priecē. Mans plates favorīts ir I Just Love You More, kurā Misis Neša izklausās pat pēc pašas Kornijas Lovas.

Plate tev  patiks – ja tu kaut drusciņ esi raudājis klausoties Bikini Kill, Sleater Kinney vai L-7 deviņdesmitajos un tagad gribās dzirdēt šo meiteņpanceņu komerciemiesojumu mūsdienās.

Plate tev noteikti nepatiks – ja tev patika vecā Keita Neša.

7/10

MELISSA AUF DER MAUR – OUT OF OUR MINDS (2010)

No rudmatainās popmeitenes laiks pāriet pie īstas rokenrola princeses. Mellisa sākusi kā basa stīgu raustīja kaut kāda underground pankgrupā, līdz kāda smieklīga atgadījuma dēļ sapazīstas ar pašu Billiju K. (Auf der Māra dodas atvainoties tobrīd garmatim Billijam par to, ka viņas draugs meta Džeimsam Aiham ar pudeli The Smashing Pumpkins koncerta laikā) Vēlāk Billijs piedāvā Mellisu kā basisti savai slepenajai draudzenei Kornijai Lovai, kuras grupai Hole tieši tobrīd bija vajadzīga basģitāriste. Vēlāk gan Melisa atgriežas nu jau pie plikpaura Billija sāniem kā The Smashing Pumpkins basiste un ieraksta divus pagalam draņķīgus albumus. Lai vai ar ko viņa tusētu, tomēr Melissa šo gadu ir kļuvusi par īstu rokenrola karalienes aizvietotāju ar savu spilgto vizuālo tēlu – rudajiem matiem, seksuāli pievilcīgo augumu un unikālo proporcionalitāti attiecībā ar basģitāru. Un man principā vienalga kādu sūdu viņa taisa, jo jāatzīst, ka šis jaunais albums ir diez gan pablāvs, tas ir tik muzikāli garlaicīgs, ka pat tam negribās ielikt sliktu atzīmi. Dažbrīd platē ieskanās kāds līdzīgs motīvs no Teignmautas brašuļiem Muse, bet paldies dievam Melisai pietiek godbijības to nesaukt par progroku. Vai šeit ir vēl kaut kas piebilstams?

Plate tev patiks – ja tev ir pāri 30

Plate tev nepatiks – ja tu Ziemassvētkos nopirki Eltona Džona best-of izlasi.

6/10

FLORENCE AND THE MACHINE – LUNGS (2009)

Un nobeigumā, kāds pavecāks albums, kuru popmūzikas guru, televīzijas leģenda un jaunais Latvijas žurnālistikas magnāts kā es pats brīnos vēl nebija paspējis apskatīt. Rudmatainās Florenses Velšas albums par plaušām. Un manuprāt tieši šis fakts arī padara šo albumu tik labu. Jā, Florense ir burvīgs vārds, turklāt ja albumam ir dots nosaukums par godu plaušām. Ak…. Un vēl Florense mati…..

Šis albums patiesībā ir guvis un vēl gūst milzīgus komerciālos panākumus. Ļoti iespējams, tieši šobrīd Florense un Mašīna ir karstākais britu salas projekts. Plaušu albums ir pilns ar episkām, masīvi skanošām popdziesmām. Īsts barokālais pops ar nelielu blūza piesitienu. Tas vai šāds apokalistisks museisms bez homoseksualitātes (paldies tev Dievs) ir pieņemams ir subjektīvs lēmums, bet tomēr albums ir tīri ok. Un Dog Days Are Over pat vairāk nekā ok.

Albums tev patiks – ja tu esi džeks, kuram patīk episkums, bet riebjas Muse homoseksuālā enerģija.

Albums tev nepatiks – ja tev ir kaut kādi nebūt ne vēl aizspriedumi pret rudmatēm.

7,5/101 komentārs »

  1. GINGER POWER!!!

    Komentārs by gribu_hujeet — 17.04.2010. @ 14:00


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: